تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۰۶/۰۹

موضوع: گوارش

نویسنده / مترجم:

خلاصه :

یکبار مصرف ، فقط برای یکبار مصرف

اگر اخیرا برای اهدای خون به سازمان انتقال خون مراجعه کرده باشید، در کمال تعجب متوجه می‏شوید که در کنار پرسشهایی مثل سفر به کشورها یا مناطق خاص (مثل تایلند، عراق،...) یا اعمال جراحی و دریافت خون اهدایی، سوال جدیدی به لیست اضافه شده است تحت عنوان: آیا در چند ماه گذشته آندوسکوپی انجام داده اید؟! چرا انجام اندوسکوپی اینقدر پروسه پرریسکی شناخته شده است؟ چرا احتمال می رود که کسی که اندوسکوپی کرده، می تواند ناقل ویروس هایی مثل هپاتیت B  و یا  بیماری ایدز باشد تا حدی که از پذیرش خون ایشان به عنوان خون سالم خودداری می‏گردد؟

دلیل اول این موضوع این است‏که دستگاه‏های اندوسکوپی لا زم است به‏طور صحیح و دقیق، شستشو و ضدعفونی گردند که متأسفانه به خاطر مشکلا ت ذیل این امر ندرتاً در ایران انجام می ‏شود:

1- تراکم بیمار و عدم فرصت کافی برای انجام شستشو و ضدعفونی بین دو بیمار به ویژه در بیمارستان‏های دولتی دانشگاهی و بیمارستان‏های تامین اجتماعی و حتی بیمارستان‏های نظامی.

این در شرایطی است که یک سیکل کامل شستشو و ضدعفونی حداقل ۱۵ دقیقه به طول می انجامد.

2- ترس پزشکان از خراب شدن دستگاه‏ها به دلیل شستشو و ضدعفونی مکرر و هزینه‏های تعمیرات ناشی از آن

3- عجله پزشکان برای انجام سریع‏تر بیماران و تمام شدن کارشان و مراجعه به مطب یا بیمارستان دیگر

4- عدم استفاده از ماشین های شستشوی اتوماتیک و یا استفاده از محلول های ضدعفونی نامناسب و ضعیف

علت دوم این است که در حین انجام اندوسکوپی، معمولاً از یک سری ابزار برای نمونه برداری، تزریق دارو به‏داخل بافت معده یا روده، برش پولیپ ها و... استفاده می‏شود که به دلیل تماس مستقیم با بافت، خون و مخاط بیماران به شدت آلوده بوده و می‏تواند هر گونه ویروس، آلودگی عفونی و میکروبی را از بیماران قبلی به بعدی‏ها منتقل کند. ریسک بالا ی این گونه ابزارها(به دلیل وارد شدن به داخل بافت بیمار) در حدی است که لا زم است به صورت استریل برای بیماران استفاده گردند.

ابزارهای اندوسکوپی دو دسته اند:

الف یکبار مصرف(غیرقابل ضدعفونی و غیرقابل استریل مجدد کردن) که نباید برای ۲ بیمار استفاده شوند.

ب چند بار مصرف(قابل اتو کلا و شدن و استریل شدن)

ابزارهای یکبار مصرف معمولا ً دارای طراحی ساده بوده و از مواد اولیه بسیار ارزان تولید می شود به طوری که بیماران بتوانند از عهده پرداخت هزینه های آن برآیند. ابزارهای چند بار مصرف معمولاً طراحی پیچیده‏تری داشته و از جنسی است که قابلیت استریل شدن و تحمل دمای بالای اتوکلاو (وسیله ای که ابزارهای پزشکی را با دما و فشار بالا استریل می کند) را داشته باشد.

طبق دستوالعمل های بهداشتی و کنترل عفونت، کلیه ابزارهایی که با بافت و خون بیماران در تماس هستند، لا زم است یا قابل استریل شدن باشند(که متأسفانه در ایران تقریبا برای ابزارهای اندوسکوپی انجام نمی شود) و یا از نوع یکبار مصرف استفاده شوند. متاسفانه در کشور ما این ابزارهای ارزان قیمت بارها و بارها استفاده می شوند و در بهترین حالت فقط به یک ضدعفونی ساده و کوتاه و البته ناکافی و ناقص بسنده می شود.( به دلیل نوع طراحی این گونه ابزارها، خون و مخاط طوری به داخل آنها نفوذ می کند که قابل پاک شدن نیست و لذا ضدعفونی کردن ابزار عملاً بی فایده و بی اثر است). و این بی توجهی ها توسط افرادی (پزشکان و پرستاران) انجام می‏پذیرد که به خوبی از نتیجه کار خود و فاجعه بعد آن خبر داشته ولی به راحتی این کار را انجام می‏دهند.

اگر برای اندوسکوپی معده (یا کولونوسکوپی روده و یا برونکوسکوپی ریه) به پزشک یا بیمارستانی مراجعه نمودید: اولاً : مطمئن شوید که دستگاه به خوبی شستشو و ضدعفونی شده باشد. حتماً لا زم است، دستگاه بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه( بسته به نوع محلول) در محلول به طور کامل غوطه ور باشد. لذا اگر در آن بیمارستان (یا مطب) یک دستگاه باشد، مریض ها نمی توانند با فاصله ۵ دقیقه از هم اندوسکوپی شوند! اگر شک داشتید می توانید از پرستار بخواهید که دستگاه غوطه ور شده در محلول را به شما نشان دهد تا خیالتان راحت شود. ثانیاً: مطمئن شوید که ابزاری که برای شما استفاده می شود( اعم از پنس نمونه برداری، سوزن تزریق و...) استریل باشند.

اگر از انواع یکبار مصرف استفاده می شود، لازم است از بسته بندی های استریل نو باز شوند که مطمئن ترین حالت است. اگر از نوع چند بار مصرف استفاده می شوند، یا توسط دستگاه استریل شده اندکه باز هم لا زم است داخل بسته بندی های مخصوص باشند و هنگام مصرف باز شوند و یا توسط محلول ضدعفونی شده است که لا زم است مدت طولا نی( بین ۱ تا ۱۰ ساعت) داخل محلول بوده باشند. این حق شماست که نسبت به سلا متی خود حساس و نگران باشید و از پرستار بخش اندوسکوپی و یا پزشک بخواهید که دستگاه ضدعفونی شده، ابزار و بسته بندی آن را به شما نشان دهد و اطمینان خاطر شما را جلب نماید. 

منابع:

http://www.aftabnews.ir

http://www1.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100809952426

http://www.khabaronline.ir/detail/207926/society/health

 


بازگشت

برای دانلود پیوست این متن بر روی لینک زیر کلیک نمایید

sclero1.pdf

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:

پرسش و پاسخ:
ارسال سوال:
ارسال