عنوان : آندوسکوپ

تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۰۱/۱۵

موضوع: گوارش

نویسنده / مترجم:

خلاصه :

كلمه آندوسكوپ از دو كلمه یونانی به معنای درون و دیدن تشكیل شده است .عبارت آندوسكوپی به معنای استفاده از تجهیزات برای معاینه ارگان های درونی بدن از طریق حفرات طبیعی بدن ، مانند دهان و مقعد است ، در علم پزشكی از دیر باز تمایل و رغبت زیادی برای دیدن اجزای درونی بدن ، وجود داشته است و این روش حاصل كنجكاوی بشر در جهت ارضای این تمایل است و در كنار جراحی باز ، این روش معاینه با كمترین تهاجم به بدن ، روشی ظریف ، استادانه و ماهرانه و البته با كمترین مشكل برای بیمار محسوب می شود.

آندوسكوپی یك روش تشخیصی با حداقل تهاجم برای مشاهده اندام های داخلی بدن است ، سیستم آندوسكوپ اغلب شامل لوله ثابت (  Rigid) یا منعطف (Flexible ) ، منبع نوری كه معمولا خارج از بدن است و نور را بوسیله یك فیبر نوری منتقل می كند ، كانال های ساكشن و وسائل جراحی كه امكان وارد كردن وسایل پزشكی را می دهد . آندوسكوپ می تواند از طریق دهان ، بینی و یا یك بریدگی روی سطح پوست وارد بدن شود و دارای یك لوله ثابت یا منعطف می باشد . كه نه تنها برای عكس گرفتن ، بلكه برای معاینه های بصری ، تصویر برداری ، بیوپسی و حتی تخلیه تومور یا اجسام خارجی مورد استفاده قرار می گیرد.

فناوری فیبر نوری امکان مشاهده و معاینه کولون، شش‌ها، مجرای فوقانی معده و روده به وسیله آندوسکوپ را فراهم  می سازد. اندوسكوپ امكان تصویربرداری از اعضای داخلی را فراهم می كند. امروزه آندوسكوپ‌های مختلفی طراحی شده‌اند كه هر یك از آنها برای بررسی و مشاهده قسمت خاصی از بدن به‌كار می‌‌روند. به جز اندوسكوپ هایی كه برای اعضای دستگاه گوارش استفاده می شوند، آندوسكوپ‌هایی وجود دارند كه از دهان وارد می‌شوند و به مجرای هوا یا همان نای می‌رسند تا مجاری هوایی را بررسی كنند. به این آندوسكوپ‌ها در برونكوسكوپ می‌گویند.

از طرف دیگر آندوسكوپ‌هایی وجود دارند كه می‌توانند از راه بینی وارد شوند، به دریچه‌های سینوس‌ها برسند، به داخل سینوس‌ها بروند و در نهایت بخش‌های مختلف سینوس‌ها را بررسی كنند. آندوسكوپ‌های دیگری هم وجود دارند كه از راه مجرای ادرار وارد می‌شوند و مثانه را مورد بررسی قرار می‌دهند. به این آندوسكوپ‌ها سیستوسكوپ می‌گویند. آندوسكوپ‌های خاصی هم وجود دارند كه از مقعد وارد می‌شوند و بخش‌های مختلف روده بزرگ را قابل مشاهده می‌سازند. به این آندوسكوپ‌ها، كولونوسكوپ می‌گویند اما انواع كوتاه تر آنها ركتوسكوپ نامیده می شوند چرا كه فقط بخش انتهایی روده بزرگ كه ركتوم نامیده می شود را بررسی می كنند.

علاوه بر این، انواع مختلف دیگری از آندوسكوپ‌ها هم وجود دارد. به طور مثال در حال حاضر حتی می‌توان داخل مفاصل را با همین روش مورد مشاهده قرار داد. در این موارد پوست روی مفصل را پس از بی‌حسی سوراخ می‌كنند و آندوسكوپ را از طریق پوست به داخل مفصل می‌رسانند تا بتوانند فضای داخل مفصل را ببینند. به این آندوسكوپ‌ها، آرتروسكوپ می‌گویند. آندوسكوپ‌هایی برای مشاهده داخل رحم و حتی داخل فضای شكم هم وجود دارد. شاید بتوان گفت حتی آنژیوگرافی هم در اصل نوعی آندوسكوپی است اما به هر حال مكانیسم عملكرد آنژیوگرافی با آندوسكوپ‌هایی كه تاكنون گفتیم، به طور قابل توجهی متفاوت است.


بازگشت

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
مریم:
از قرار دادن این مقاله مفید متشکرم
دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۳
+
0
-
1

پرسش و پاسخ:
ارسال سوال:
ارسال