عنوان : HbA1c چیست؟

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۰۶/۱۲

موضوع: دیابت

نویسنده / مترجم:

خلاصه :

HbA1c چیست؟

 HbA1cقند درازمدت

قند خون را می توان به روشهای مختلفی اندازه گرفت.  HbA1c نمونه خونی است که پزشک یا پرستار دیابت شما از شما می گیرد تا وضعیت دیابت شما را معاینه کند. HbA1c یا هموگلوبین گلیکاته اصطلاحاً  « قند درازمدت»  نامیده می شود، چون میزان قند خون در مدت 2 تا 3 ماه قبل از نمونه گیری را نشان می دهد. اگر در طول چند هفته گذشته قند خون شما بالا بوده باشد، میزان HbA1c شما نیز بالا خواهد بود. HbA1c  با استفاده از واحد میلی مول/مول انداز ه گیری می شود.

HbA1c و گلوکز پلاسما چه تفاوتی با هم دارند؟

مقدار گلوکز پلاسما میزان قند موجود در خون شما در همان لحظه نمونه گیری را نشان می دهد، در حالی کهHbA1c  میانگین قند موجود در خون شما در مدت طولانی تری را نشان می دهد.

می توان قبل و یا بعد از صرف غذا یا در بین دو وعده غذایی از گلوکز پلاسما نمونه گرفت. ابزارهای رایج برای اندازه گرفتن قند خون معمولاً میزان گلوکز پلاسما را نشان می دهند.  با استفاده از ابزارهای اندازه گیری قند خون، می توانید دربیابید که غذاها و فعالیت های مختلف چگونه بر میزان قند موجود در خون تأثیر می گذارند.

 

چرا HbA1c را اندازه می گیرند؟

میزان HbA1c را اندازه می گیرند تا دریابند که میانگین قند خون در چند هفته گذشته چقدر بوده است. ثابت شده است که میزان زیاد HbA1c رابطه نزدیکی با آسیب دیدن اعصاب و رگ های خونی کوچک دارد، که ممکن است در بخش های مختلف بدن به ویژه چشم ها و کلیه ها مشاهده شود. بنابراین بسیار مهم است که شما و پزشک شما بدانید که HbA1c شما چقدر است، تا با هم بتوانید در مورد اهداف درمان و نحوه پیگیری آن ها تصمیم بگیرید. با کنترل مناسب میزان قند موجود در خون، می توانید خطر آسیب دیدن اعصاب و رگ های خونی را در آینده کاهش دهید.

 

هر اندازه میزان HbA1c شما بالاتر باشد، خطر ابتلا به عوارض دیابت نوع 2 بیش تر است.

 

میزان نرمال HbA1c چقدر است؟

اگر شما دیابت نداشته باشید و سن شما کمتر از 50 سال باشد، میزان HbA1c شما معمولا بین 27 تا 42 میلی مول/ مول است. اگر سن شما بیش از 50 سال باشد، میزان نرمال HbA1c شما بین 31 تا 46  میلی مول/مول است.

 

میزان مناسب HbA1c برای افراد دیابتی چقدر است؟

اینکه میزان HbA1c مناسب برای یک فرد دیابتی چقدر است به چند فاکتور بستگی دارد.

چند نمونه از عوامل تأثیرگذار بر میزان HbA1c مناسب برای فرد دیابتی عبارت اند از:

سن

این که از کی دچار دیابت شده است

نوع درمانی که استفاده می کند

هر بیماری دیگری که ممکن است داشته باشد

معمولاً میزان مناسب HbA1c برای افراد دیابتی کم تر از 52 میلی مول/ مول است.

میزان مناسب HbA1c برای فرد دیابتی پس از معاینه توسط پزشک یا پرستار دیابت تعیین می شود.

 


بازگشت

برای دانلود پیوست این متن بر روی لینک زیر کلیک نمایید

insulin_syringe2.pdf

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:

پرسش و پاسخ:
ارسال سوال:
ارسال